Produkcja jednostkowa

Opublikowane przez Admin

Produkcja jednostkowa, to taki rodzaj tworzenia nowych produktów, w którym nie możemy pozwolić sobie na dobrodziejstwa związane z seryjnym tworzeniem elementów. Optymalizacją procesu wytwarzania w takim stopniu jak w przypadku produkcji seryjnej. Ma ona zastosowanie w sytuacjach, kiedy klient zamawia produkty tak wysoce wyspecjalizowane, że istnieje marginalne prawdopodobieństwo,że kolejny odbiorca będzie mógł skorzystać z tej samej pracy, która została wykonana aby stworzyć pierwsze zamówienie. Na przykład tworzenie bardzo dużych specjalizowanych zbiorników na substancje żrące. Jest nie wielu odbiorców takich prdouktów, każdy zbiornik ma indwyidualnie projektowany rozmiar, mocowania, detale i właściwości materiałówe. Nie ma tu form odlewniczych czy projektów technicznych, które moża wykorzystac przy kolejnym zleceniu. Taka produkcja cechuje się dość długim procesem przygotowawczym i projektowym w stosunku do wielkoseryjnych przedsięwzięć. Oczywiście cena końcowa produktu jest znacznie wyższa niż w wypadku gdybyby był on wytwrzany seryjnie.

Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia z produkcją wielko gabarytową, to cechą specyficzną jest problem zarządzania odpadkami materiałowymi. Optymalizacja produkcji ma tu wielkie znaczenie. To co w jednym projekcie jest odpadkiem, w innym może być surowcem materiałowym. Tutaj znowu różnica w porównaniu z produkcją seryjną, nie dysponujemy setkami czy tysiącami identycznych ścinków, każdy z nich jest najczęściej unikalny. Jeżeli są one duże, jak na przykład pozostałości po wycinaniu elementów w arkuszach blachy, czy metalowe półfabrykaty, to łatwo się w nich pogubić. Trzeba bardzo dobrze zarządzać wiedzą co gdzie leży, ponieważ magazyny przy takich fabrykach mogą mieć setki tysięcy metrów powierzchni. Poza informacją co gdzie leży, ważne są też dane na temat tego jakie właściowści ma dany element. Ta wiedza jest składowana, dystrybuowana i zarządzana zwykle na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy z nich, to bardzo doświadczony pracownik, który na swoich barkach trzyma ciężąr wydajnego wykorzystywania materiałów. Jest on o tyle kłopotliwy, że bazuje się na obecności takiej osoby w firmie, a to duże uzależnienie od czynników zewnętrznych. Drugim rozwiązaniem są specjalizowane systemy do zarządzania materiałem, inaczej znane jakos system magazynowy. Niesety specyfika opisywanego problemu często wymaga tworzenia takiego oprogramowania na indywidualne zlecenie, bo każda firma produkcyjna jest inna. Tutaj jednak wiedza jest szerzej dostępna i pozwala na różne formy jej agregacji i obróbki.

tagi: produkcja, produkcja jednostkowa, małoseryjna, magazynowanie, zarządzanie materiałem, zarządzanie odrzutem produkcyjnym

Produkcja steropianu i problemy z tym zwiazane

Opublikowane przez Janek

Mało kto zastanawiał się nad tym, jakie kłoppoty może sprawiać produkcja steropianu. Jednym z głównych problemów, jest kwestia magazynowania. Steropian jest lekki i zajmuje ogromne ilości miejsca w stosunku do swojej wartości. Składowanie go pod dachem wymagało by naprawdę kosztownego magazynu, aby zapewnić sobie zasoby dla potencjalnych klientów. Z drugiej strony magazynowanie lekkich produktów na otwartej przestrzeni niesie problemy związane z wiatrem. Porywisty wiatr może w ciągu kliku minut pozbawić nas zawartości całego placu wypełnionego produktem gotowym do sprzedaży.

Z tych powodów produkcja materiałów tego typu musi być bardzo dobrze zarządzana . Towar musi opuszczać fabrykę, niemal bezpośrednio do ciężarówek odbiorców. Wymaga to systemów sprzęgających produkcję, dystrybucję oraz zamówienia, czujny czytelnik już się prawdopodobnie domyślił, że chodzi tu o oprogramowanie do optymalizacji produkcji. Oczywiście odpowiednio przeszkolony personel jest w tej kwestii sprawą, której nie można pominąć, a dobry program magazynowy może temu peronelowi bardzo ułatwić pracę.

(dane statystyczne pochodzą z wikipedi)

This template downloaded form free website templates