Transport drogowy w Polsce

Opublikowane przez Admin

Transport drogowy w Polsce ma bardzo duże znaczenie, około 85% ładunków jest przewożonych ciężarówkami. Rozwój transportu i firm transportowych w naszym kraju jest uwarunkwoany geograficznie. Polska znajduje się w środku Europy. Świadczymy usługi na stosunkowo dobrym poziomie i w relatywnie atrakcyjnych cenach. Wciąż jesteśmy tańsi niż większość naszej konkurencji z zachodniej europy. Przez Polskę przebiegają trasy łączące zachodnią Europę z południem i jej wschodnią częścią. To bardzo dobre warunki dla optymalizacji przewozu towarów. Statystycznie każdy kurs realizowany poza granicami naszego kraju daje nam szansę na znalezienie łądunku, na drogę powrotną. W całości lub częściowo. To dodatkowo stwarza możliwości obniżenia kosztów.

Optymalizacja kosztów transportu odbywa się przy użyciu specjalistycznego oprogramowania klasy TMS. Skrót ten jest używany na całym świecie, również w Polsce, a oznacza on "Oprogramowanie do zarządzania transportem", a potocznie rzecz ujmując program transportowy. Oczywiście w większości wypadków to bardziej złożony system, niż prosta aplikacja. Więcej na temat tego rodzaju programów znajdzie się w kolejnych postach.

(dane statystyczne pochodzą z wikipedi)

Infrastruktura drogowa w Polsce

Opublikowane przez Adam

Stan na 3 listopada 2013 mówi, że w Polsce mamy 1426 km autostrad i 1243,05 km dróg ekspresowych. To stawia nas w kategorii transport drogowy na tle innych krajów Europy wśród takich Państw jak Czechy, Finlandia, Słowenia czy Chorwacja. Oczywiście statystyka nie uwzględnia wielkości poszczególnych Państw, czyli w tych krajach , które są mniejsze od Polski w rzeczywistosci mamy znacznie większą gęstość dróg wysokiej klasy.

Jeżeli spojrzymy na kolejną ilustrację i porównamy je wynikami Państw takich jak Niemcy czy Francja, które uznawane są za jedne z wiodących w tej dziedzinie, widać, że luka między nami, a nimi jest bardzo duża i jej wyrównanie musiałoby zająć wiele lat. To jednak nie przeszkodziło polskim firmom zbudować silnej pozycji na rynku transportu ciężarowego.

(dane z wikipedi oraz z UN Economic Commission for Europe)

This template downloaded form free website templates